0 Kč

REKLAMA

Slánky

sůl

Sůl nad zlato, starou moudrou pohádku o důležitosti soli pro lidský organizmus známe všichni. Sodík je důležitý, zdraví člověka ohrožuje jak jeho nadbytek, tak jeho nedostatek.  Bez soli se prostě nedá žít a kdysi byla opravdu cennější než zlato. Ve starověkém Římě dokonce sloužila jako platidlo.

Neslaný pokus

Jak  konkrétně působí nedostatek sodíku, klíčového prvku chloridu sodného (kuchyňská sůl) na lidský organismus se rozhodl  prozkoumat ve třicátých letech minulého století doktor Robert McCancem.

Zorganizoval pokus při kterém čtyřem dobrovolníkům naordinoval odsolovací kúru.

Sůl, kterou již dobrovolníci v těle měli vyloučily usilovným pocením, každý den trávili v přetopené místnosti obklopení topidly. Vyloučenou sůl jim z kůže stírali doktorovi asistenti. 

Zároveň konzumovali stravu absolutně bez soli, např. několikrát vařenou zeleninu a chleba bez soli. Všechny ostatní živiny byly zachovány, ale potraviny neměly žádnou chuť.

Dobrovolníci brzy ztratili veškerou chuť k jídlu, třeba cibule jim chutnala jako sladký tuk.

Pokus trval 10 dní a na konci byli tak unavení a v mdlobách že už nemohli ani jíst. Z výsledků vyšetření vyplývalo, že dobrovolníci jsou v pořádku jen krevní rozbor ukázel zásadní změnu. Krev ztmavla a zhoustla, jedná se o tak zvanou hyponatremii.

Stejná porucha nastává i při tzv. otravě vodou, kdy například sportovci při velkém výkonu, vypijí velké množství vody dojde ke stejnému efektu zahuštění krve vlivem minima sodíku.

Hyponatremie by jinak, jak známo právě například z některých případů maratonských běžců, mohla skončit záchvaty, kómatem a poté i smrtí. 

Naše tělo potřebuje sůl k regulaci vody v buňkách. Při nerovnováze začnou buňky vodu hromadit, zvětšují se a tím dochází k houstnutí krve.

Dobrovolníci dostali po deseti dnech běžné slané jídlo a jejich obtíže pominuly.

REKLAMY

Oboustranný mlýnek na sůl a pepř.jpeg

Mezi klinické příznaky nedostatku sodíku patří zvýšená únava, snížení krevního tlaku, až pocity křečí v končetinách a dokonce i stav ztráty vědomí.

Solíte moc, proto máte zdravotní potíže. Pokud takovou větu slyšíte od lékaře, pak vězte, že měl na mysli především tak zvané nezdravé potraviny, smažené brambůrky, hranolky, hamburgry nebo průmyslově zpracované potraviny, např. polévky ze sáčku.
Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlak, je přetížené srdce a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu,dochází i k nadměrnému zatížení a poškozování ledvin. I bolest hlavy má souvislost s přemírou soli, což nejspíš souvisí se zvýšeným krevním tlakem. 

.

Analýza Časopisu dTest ukázala, že se od sebe himalájská, kamenná a mořská sůl téměř vůbec neliší, co se týče obsahu nečistot, minerálních látek i chloridu sodného.

Rozdíly mezi různými typy solí jsou pouze v ceně, která může být až několikanásobně vyšší u himalájské či mořské soli v porovnání s “obyčejnou” kuchyňskou solí.

druhy soli

koupelová sůl

Sůl do koupele

Historicky doložené jsou i léčebné a relaxační účinky soli na naše tělo, které znali již staří Egypťané, Řekové a Římané a hojně je využívali ve svých lázních. Blahodárné účinky koupelových solí na pokožku ocení především lidé s atopickým ekzémem, akné a lupénkou. Koupelová sůl pokožku zpevňuje, čistí a kladně působí i na psychiku a pomáhá k celkovému uvolnění těla. Sůl má protizánětlivé a dezinfekční účinky.

Na trhu najdete celou řadu koupelových solí obohacených o přírodní ingredience, léčivé rostliny a aromaterapeutické silice. 

spotřebiče2.jpgKoupit ZDE.png